Mes emocionesh e lotëve, Feride Rushiti ka kujtuar përjetimet e të dhunuarve gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Rushiti e cila ka marrë çmimin Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme nga Departamenti Amerikan, ka shpërthyer në lot teksa ka thënë se çdo rrëfim i të dhunuarve ka dhimbje në vete.

“Çdo krim i dhunimit ka lënë pasoja të patjetërsueshme. Lufta nuk i ka kursyer as fëmijët prej moshës 6-9 vjeçare raste që kanë vdek. As gratë që kanë qenë shtatzëna të cilat kurr ma në jetën e tyre nuk kanë mund me u bërë nëna, as të sëmurat psiqike, nënat, gjyshet e burrat. Ka storie të panuëmrta që i kam dëgju i mbaj në kokën time dhe vazhdoj me punu prap. Ndonjëher s’mund t’i bëj ballë”, ka thënë Rushiti në “Dhoma e Rrëfimit” në Insajderi.

Ju pëlqen!

Ajo ka theksuar se pasojat që gratë pas dhunimit përballen janë ende më të rënda.

“Shumë nga ato thonë se jem t vdekura në mesin e të gjallëve”.

Lexo po ashtu:  Pse ‘hapja e gojës’ është ngjitëse?! – Ja çfarë thonë shkencëtarët
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!