Mbrëmjen e së shtunes u pa superhëna e parë e vitit 2020. Kjo ishte një nga  katër ‘superhënat’ që do të shohim gjatë këtij viti. Sipas përfaqësuesve të “Virtual Telescope Project”, tre të tjerat janë parashikuar në mars, prill dhe maj, shkruan Ansa.

Ajo që u pa mbrëmjen e së shtunes konsiderohet si ‘superhëna’ më modeste pasi ajo ku hëna do të duket më e madhe është në muajin prill. Sateliti ynë do të duket 10-15 % më i ndritshëm sesa një hene të plotë të zakonshme dhe 6 % më i madh.

SCAN

Lexo po ashtu:  Disa këshilla që ndihmojnë në forcimin e memories
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!