Një gjinekolog nga Portugalia është pezulluar dhe dyshohet për neglizhencë pasi një nënë lindi një fëmijë pa fytyrë. Rodrigo i vogël u lind më 7 tetor pa hundë, sy dhe një pjesë të kafkës.

Deformimet u zbuluan vetëm gjatë lindjes së fëmijëve në një spital në Setubal, rreth 40 kilometra në jug të Lisbonës. Këshilli Mjekësor i Portugalisë njëzëri vendosi për pezullimin e doktor Arthur Carvalho për gjashtë muaj.

Carvalho monitoroi shtatzëninë e nënës së Rodrigos në një klinikë private në Setubal, ku ai iu nënshtrua tre ultratingujve të detyrueshëm, por nuk e informoi familjen për ndonjë vështirësi apo deformim.

Ju pëlqen!

Prindërit u njoftuan për një anomali të mundshme të fetusit dhe i kërkuan një test shtesë ultrazërit në muajin e gjashtë të shtatzënisë, por mjeku i siguroi ata se një gjë e tillë ishte e panevojshme. Foshnja është ende në repartin e maternitetit.

Neuro-pediatrit u thanë atyre se thjesht nuk kishte shpresë për djalin. Përveç faktit se ai ka lindur pa sy, hundë dhe pjesë të kafkës, djali ka lindur edhe me dëmtim të rëndë të trurit.

Lexo po ashtu:  Ka lindur e para pula, apo veza?
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!