Biri/Bija im/e i/e Dashur
Kur më sheh se jam vjetëruar dhe nuk jam në rregull, ke durim dhe provo të më kuptosh…
Nese ndyhem kur ushqehem…, nëse nuk mund të vishem,…të lutem ke durim. Kujtoj orët e tëra që i kam kaluar duke të mësuar.

Kur flasë me ty, nëse i përsërisë fjalët disa herë…., mos më ndërprit të lutem… më dëgjo. Kujtohu kur ishe i vogël, mua më është dashur ta lexojë ty 1001 herë të njejtin tregim derisa nuk të ka zënë GJUMI….

Kur nuk dua të pastrohem e të bëjë dush, as mos më qorto e as mos ma ngre veshin…Kujtohu kur mua më është dashur të ndjek ty me mijëra LUTJE, me qëllim që ti të bëje një dush!

Ju pëlqen!

Kur ta vësh re injorancen time ndaj teknologjive të reja … të lutem më jap kohën e mjaftuar që ti kuptoj ato dhe mos më shiko me përbuzje….Unë të kam mësuar ty aq shumë gjëra…,të ushqehesh mirë, të vishesh mirë,….të ballafaqohesh me jetën…

Lexo po ashtu:  “Të plakesh është diçka e natyrshme, të rritesh është diçka që e ke vetë në dorë”

Nëse për ndonjë çast nuk më kujtohen gjërat apo më humb filli i besedës sonë…më lejo një kohë të mjaftuar për tu kujtuar ku isha me bisedën…dhe nëse nuk më kujtohet ku isha duke biseduar, mos u nervozo të lutem….sepse gjëja më e rëndësishme në ato moment nuk është biseda që kisha me ty, por sigurishtë është dëshira që të jem pranë teje, dhe që të këm ty pranë të më dëgjosh….

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Nëse ndonjëherë nuk dua të ushqehem, mos më shtyej të ushqehem. Unë e di fare mirë kur kam nevojë të ushqehem e kur JO.
Kur këmbët e mia të lodhura nuk më lejojnë më të ec… ma shtrij dorën,…., në të njejtën mënyrë siqë ta kam shtrirë unë ty kur i bëje hapat e parë.

Dhe kur ndonjë ditë të të them se nuk dua të jetoj më…, se dua të vdes, …mos u hidhëro, …, edhe ti një ditë do ta kuptosh përse….!!! Provo ta kuptosh se mosha ime nuk është jetuar por mbijetuar!

Lexo po ashtu:  “Nënës sime” – Herman Hesse

Një ditë do të zbulosh se, pavarsishtë nga gabimet e mia, përherë kam DËSHIRUAR më të mirën për TY, dhe se kam provuar të hapë rrugë për ty…!

Nuk duhët të ndjehesh i mërzitur, i zemëruar dhe i pafuqishëm kur më ke pranë. Duhët të jeshë afër meje, provo të më kuptosh dhe të më ndihmosh ashtu siçë kam bërë unë kur ti fillove të jetosh.

Më ndihmo të ec…më ndihmo me dashuri dhe durim ta përfundojë rrugën time. Këte do ta paguaj me një buzëqeshje dhe me dashuri të pafund që përherë kam pasur për ty, …BIRI/BIJA IM/E!

Ju lutem shperndaje ta lexojne dhe shume tjere
Te dua Babi im, Njeriu im me i shtrenjte

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!