Në raportin e nxjerrë organizata nga ETEA për lexueshmëri, në kryeqytet gjendja është shqetësuese – nxënësit nuk lexojnë.

Kohën më të madhe e kalojnë dukë e shfrytëzuar pajisje të teknologjisë.
E ky është njëri nga shkaktarët që nxënësit në shkollat e mesme të ulëta në kryeqytet nuk lexojnë, këtë e thotë edhe raporti për lexueshmërinë në shkollat e mesme të ulëta.
Se teknologjia është shkaktar i mungesës se leximit e thonë edhe në Organizatën joqeveritare ETEA.

Po përveç kësaj shkaktarë tjerë janë edhe familja dhe politikat qeveritare.
Ky mos interesim për lexim edhe për literaturat shkollore është shqetësues.

Ju pëlqen!

Ndërkohë,  njëjtë nuk mendojnë edhe disa nxënës të klasave të 5 dhe 6 në njërën nga shkollat e kryeqytetit.

Bile ato kanë një mesazh për moshatarët e tyre. E njëra nga mësueset e kësaj shkolle thotë se interesimi i nxënësve për lexim është goxha i madh.

Ndërkohë në raport thuhet se nxënësit janë të pirur të kopjojnë nga intrerneti mësimet dhe t’i shmangen librave e kjo është një dukuri shqetësuese. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!