Më 2 shkurt 1990 me Anton Çettën në ballë në Kosovë nisi aksioni atdhetar e humanitar i faljes së gjaqeve, që mori përmasa të gjera, duke u përhapur anembanë vendit, efektet e të cilit ndihen edhe sot.

Viti 1990 njihet si viti i bashkimit dhe i pajtimit të popullit shqiptar.

Ndërsa sot MekuliPress.com ju sjell fjalimin që Anton Çetta e mbajti për faljen e gjaqeve dhe shumë momente të tjera tejet emocionuese nga kjo nismë historike.

Ju pëlqen!

Lexo po ashtu:  "Pa studju kurr për politikë, çdo kopuk don me u shitë Bismark"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!