Josep Borrell, ka folur pas takimit që zgjati pesë orë mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit nacionalist serb Aleksandër Vuçiq.

Borrell deklaroi se nuk është arritur asnjë zgjidhje pavarësisht bisedimeve të gjata që u zhvilluan që nga mëngjesi i sotëm.

“Pas shumë orësh diskutimi, të dyja palët nuk arritën në një zgjidhje sot. Mendoj se ka një përgjegjësi të qartë për atë që mund të ndodh në terren”, tha Borrell.

Ju pëlqen!

Borrel deklaroi se kanë dhënë një propozim që sipas tij është përkrahur vetëm nga nacionalisti Vuçiq.

“Kemi dhënë një propozim, që Vuçiqi e ka pranuar por Kurti nuk e ka pranuar”, vajton Borrelli.

Më tej ai tha se pret e shpreson që Kosova të pezulloj vendimin për targat.

“Pres prej Kosovës që të pezullojë të gjitha hapat sa i përket targave, dhe pres prej Serbisë që të mos lëshojë targa të reja ilegale”, tha Borrell.

Shqiptarët, asesi, nuk do të lejojnë të jenë plaçkë pazari në të mirë të Serbisë putiniste. Albin Kurti, politikat e tij humane e demokratike, kanë mbështetjen e popullit shqiptar, kudo nëpër botë.
Andaj edhe ne si redaksi e pavarur mbështesim qëndrimin logjik, diplomatik e gjeo-politik të Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të mbajtur sot në takimin me politikat shoveniste serbe në Bruksel.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!