I pari i Qeverisë, Albin Kurti, ka folur sot për takimin e së shtunës në Ohër.

Ai ka thënë se plani i zbatimit të marrëveshjes do duhej të niste që nga dje (e hëne), por që kjo sipas tij nuk është bërë për fajin e Serbisë.

“Zbatimi i kësaj marrëveshje duhet të fillonte qysh dje, për shkak se edhe plani i zbatimit thotë se ka një afat se kur duhet të fillojë marrëveshja së zbatuari. Edhe marrëveshja bazë edhe plani i zbatimit tashmë i kemi të dakorduara. Për neve kjo është marrëveshje por unë pres nga faktori ndërkombëtar që ta dënojnë e gjykojnë sjelljen e Serbisë e cila kur mbahen takimet thotë se nuk nënshkruaj e ndërmjet takimeve thotë se nuk zbatoj gjë”, tha Kurti, para gazetarëve.

Ju pëlqen!

Ai ka shtuar se është i vetmi që në takimet e Brukselit bën propozime dhe oferta.

“Unë bëj propozime dhe oferta që refuzohen dhe në fund merremi vesh ama ata nuk nënshkruajnë. Për të tjerat me ndërmjetësit evropianë do të jemi në kontakt të vazhdueshëm, me partnerët tanë amerikanë gjithashtu jemi në komunikim të vazhdueshëm, dhe do të duhej që atë formulimin për vetëmanaxhimin e komunitetit serb të adresojmë çështjet që na paskan ngelur pa u mbushur dhe për ne bëhet fjalë për një formulim i cili i përket në mënyrë shumë besnike dhe të saktë konventës kornizë për mbrojtjen e pakicave kombëtare sipas Këshillit të Evropës”, ka shtuar Kurti.

Lexo po ashtu:  "- Të dashur qytetarë, kujdesuni për veten, virusi vret. - Qeveria po dështon në kujdesin ndaj shëndetit publik, ndaj ruajtjes së jetës së qytetarëve"

“Unë besoj se tash nuk do të duhej që topi të jetë në anën e Kosovës, por në anën e Serbisë. Në vend që të pyetet Serbia pse nuk po e nënshkruan, më pyesin mua se kur do ta bësh Asociacionin”, u shpreh Kurti.

Sa i përket zbatimit të kësaj marrëveshje, Kurti tha se është dashur të fillojë që nga e hëna pasi “plani i zbatimit thotë se nuk ka një afat se kur duhet të fillojë zbatimi i marrëveshjes”.

Megjithatë, ai shtoi se pret nga faktorët ndërkombëtarë që ta dënojnë sjelljen e Serbisë, e cila siç potencoi, në takime thotë se nuk nënshkruaj e ndërmjet takimeve thotë se nuk zbatoj gjë.

“Të gjitha partnerët tanë në perëndim duhet të vazhdojnë të qëndrojnë pranë Kosovës kur ne jemi konstruktiv, të përkushtuar e kreativ si asnjëherë më parë. Unë jam i vetmi në takimet e Brukselit që bëj propozime, pala tjetër nuk bën propozime. Unë bëj oferta dhe propozime që refuzohen dhe në fund merremi vesh ama ata nuk nënshkruajnë”, u shpreh tutje Kurti.

Lexo po ashtu:  ‘Cila është shpejtësia e mirë e internetit?’ – Shpejtësia për të cilën duhet të synoni, bazuar në mënyrën e përdorimit

Në fund, kryeministri tha se kjo duhet të diskutohet edhe në Kuvendin e Kosovës, por “duhet ta keni parasysh që ne kot nënshkruajmë se marrëveshje vet me vete s’mund të bëjmë”

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!