Më 18 tetor 2011 Ukraina nënshkroi me Rusinë Marrëveshjen për Zonën e Tregtisë së Lirë. Ky ishte kulminimi i marrëveshjeve të njëpasnjëshme të nënshkruara mes Rusisë dhe Ukrainës prej vitit 1991, duke formuar një zonë të përbashkët ekonomike mes Rusisë, Ukrainës dhe disa ish republikave sovietike.
– Më 20 shtator 2012 marrëveshja për zonën e tregtisë së lirë hyri në fuqi.
– Më 20 shkurt 2014 ushtria ruse nën urdhërat e Putinit sulmoi Ukrainën dhe pushtoi Krimenë.
*** Një prej shembujve që duhet të kenë parasysh mbështetësit e Ballkanit të Hapur, të cilët këmbëngulin të na tregojnë se tregtia e lirë, edhe pa vlera të përbashkëta, sjell zhvillimin, rrit sigurinë dhe paqen në rajon. Shikoni Ukrainën …/Boiken Abazi/
Lexo po ashtu:  I kritikoi se po flisnin shqip në kafene, shqiptarët në Greqi bëjnë për spital pronarin e lokalit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!