Pavarësisht kësaj panorame pozitive, Facebook shprehu shqetësimin për rënien e të ardhurave nga reklamimi. Rrjeti social tha se si të gjithë bizneset e tjera, edhe ai i Facebook është goditur nga pandemia e Covid-19.

Pandemia e koronavirusit i ka shërbyer mjaft mirë statistikave të Facebook dhe si rezultat edhe biznesit të reklamimit.

Kompania raportoi një rritje në përdorues aktivë në ditë nga 1.66 miliardë në tre mujorin e fundit të 2019-ës në 1.77 miliardë në tre mujorin e parë të 2020.

Në mesin e të gjitha aplikacioneve Facebook, Instagram, Messenger dhe WhatsApp së bashku kishin mesatarisht 2.36 miliardë përdorues në ditë dhe 3 miliardë përdorues në muaj.

Ju pëlqen!

Pavarësisht kësaj panorame pozitive, Facebook shprehu shqetësimin për rënien e të ardhurave nga reklamimi. Rrjeti social tha se si të gjithë bizneset e tjera, edhe ai i Facebook është goditur nga pandemia e Covid-19.

Shifrat tregojnë tjetër situatë. Të ardhurat e Facebook u rritën me 18% në tre mujorin e parë të 2020-ës krahasuar me fundvitin 2019 në 17.7 miliardë dollarë.

Së fundi rrjeti social tha se nuk ka për qëllim të reduktojë investime në platformë pavarësisht skepticizmit financiar të krijuar nga pandemia.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!