Facebok lejon përdorimin e fjalës “vdekjen për Putinin”.

Meta do të lejojë përdoruesit e Facebook dhe Instagram në disa vende të shprehin mesazhe të dhunshme, të cilat në parim shkelin udhëzimet e tyre.

– Si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës, ne kemi bërë të mundur përkohësisht të shprehemi në një mënyrë që në kushte normale do të shkelte rregullat për fjalimet e dhunshme, si për shembull “vdekje mbi pushtuesit rusë”. Ne ende nuk do të lejojmë nxitjen e dhunës ndaj civilëve rusë, thuhet në një deklaratë të një zëdhënësi të Metës sipas Reuters, përcjell MekuliPress.

Ju pëlqen!

Agjencia e lajmeve ka marrë gjithashtu e-mail ku thuhet se kompania lejon përkohësisht postime të tilla si “Vdekje për Putinin” ose “Vdekje për Lukashenko”, por vetëm në disa vende.

Ambasada e Rusisë amerikane reagon ashpër
Vendet ku përdoruesit lejohen të bëjnë thirrje për vdekjen e ushtarëve rusë janë: Armenia, Azerbajxhani, Estonia, Gjeorgjia, Hungaria, Lituania, Polonia, Rusia, Sllovakia dhe Ukraina.

Ambasada ruse në SHBA ka reaguar tashmë për atë që Meta ka bërë me Facebook dhe Instagram.

Lexo po ashtu:  Kjo është letra e Dhurata Hoxhës drejtuar kryeprokurorit Lumezi
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!