Aplikacioni i pavarur Messenger tani mund t’u kërkojë përdoruesve ta zhbllokojnë atë përmes identifikimit të fytyrës ose informacioneve të tjera biometrike siç është ID e prekjes.

Është në dispozicion në iPhone dhe iPad aktualisht, dhe do të vijë tek përdoruesit Android në disa muajt e ardhshëm. Facebook thotë se nuk i mban apo transmeton të dhëna të tilla biometrike.

Për të mundësuar funksion të ri, përdoruesit duhet të lundrojnë në seksionin e Cilësimeve të Intimitetit dhe ta aktivizojnë atë.

Ju pëlqen!

Si dhe kjo, Facebook thotë se karakteristika të tjera të reja do të kthehen tek i dërguari.

Kjo përfshin kontrolle më të mëdha mbi “kush mund t’ju dërgojë mesazhe ose ju telefonoj direkt, i cili shkon në dosjen tuaj të kërkesave dhe që nuk mund t’ju dërgojë mesazhin ose të ju thërrasë fare”, si kontrollet e mesazheve në Instagram, gjithashtu në pronësi të Facebook.

Gjiganti i rrjeteve sociale po teston gjithashtu një veçori të ngjashme me ato në Instagram dhe WhatsApp (gjithashtu në pronësi të Facebook) që mjegullon imazhet në dosjen e kërkesave automatikisht.

Kjo do t’i ndalojë përdoruesit të shohin potencialisht imazhe grafike ose të padëshiruara dhe u jep atyre më shumë liri për të parë mesazhin përpara se të zgjedhin të përgjigjen, bllokojnë ose raportojnë përdoruesin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!