Facebook njoftoi të enjten se do të lejojë më mediat e kontrolluara nga shteti për të sponsorizuar reklama në rrjetet e saj sociale, efektive që nga kjo verë.

Masa është pjesë e përpjekjeve të kompanisë së rrjeteve sociale  për të parandaluar ndërhyrjet e huaja në Sh.B.A në vitin zgjedhor 2020  dhe pas kritika masive se nuk arriti ta bëjë këtë në zgjedhjet e vitit 2016.

Ndër pikat që do të marrin emërtime janë Rusia Today dhe Sputnik nga Rusia, dhe CCTV e Kinës dhe Xinhua News.

Ju pëlqen!

Facebook krijoi afro 70 miliard dollarë të ardhura nga reklama në vitin 2019, por ndërmarrja tha të enjten se media e kontrolluar nga shteti rrallë reklamojnë në Shtetet e Bashkuara.

Për më tepër, Facebook të enjten do të fillojë etiketimin e faqeve dhe postimeve nga media të kontrolluara nga shteti, duke u dhënë përdoruesve më shumë informacione se kush i zotëron dhe drejton ato subjekte. Facebook njoftoi në tetor se po planifikonte të vinte këto etiketa për t’u ofruar përdoruesve më shumë transparence.

Lexo po ashtu:  Mbi 272 paisje Antminer, janë konfiskuar në Mitrovicë të Veriut
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!