Mapillary është një platformë street view e lançuar në 2013-ën dhe që ka harta të mese 190 vende të botës.

Facebook ka filluar të përfshihet në shërbimin e hartave kohët e fundit dhe vitin e kaluar ofroi mjetin e inteligjencës artificiale për përdoruesit e Open Street Maps duke zbuluar edhe planet për të rikrijuar një planet AR bazuar në një hartë 3D të botës.

Së fundi lançoi një hartë interaktive për të gjurmuar përhapjen e Covid-19. Tashmë për të afirmuar përkushtimin në këtë sektor, bleu alternativën e Google Street View Mapillary.

Ju pëlqen!

Mapillary është një platformë street view e lançuar në 2013-ën dhe që ka harta të mese 190 vende të botës. Deri më sot të gjitha imazhet e hartat në Mapillary kanë qenë falas për tu përdorur nga kushdo për qëllime jo komerciale por nga disa e sotme do të jetë edhe për përdoruesit komercialë.

Blerja do të mbështesë ambiciet e Facebook në shërbimin e hartave. Mapillary është rivali më i madh i Google Street View dhe ka tërhequr vëmendjen e shumë kompanive të mëdha teknologjike.

Lexo po ashtu:  111-vjetori i Kongresit të Elbasanit, Arkivi Qendror Shtetëror publikon dorëshkrime të vendimeve

Apple dhe Microsoft ka tentuar të rivalizojnë Google Maps në të kaluarën por mesa duket do të jetë Facebook dhe blerja e tyre e fundit që mund ta arrijë këtë gjë.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!