Evropa po ecën shpejt drejt ndalimit të prodhimit dhe shitjes së makinave me benzinë ​​dhe naftë deri në vitin 2030, duke lejuar vetëm vendosjen në treg të automjeteve elektrike dhe hibride pas kësaj date.

Ndalimi evropian mund të përfshijë gjithashtu një shtrëngim të legjislacionit për ndotjen e ajrit, duke përjashtuar nga 2025 vetëm automjete me djegie që lëshojnë deri në 30 mg / km oksid azoti në atmosferë, nga 60 mg të përcaktuara për benzinë ​​dhe 80 g për naftë. Ndërhyrjet e planifikuara synojnë gjithashtu uljen e kufijve të monoksidit të karbonit, duke i sjellë ato nga 1000 mg në 500 mg / km për makinat me benzinë ​​dhe nga 300 mg në 100 mg / km për makinat me naftë.

Makinat e pasagjerëve dhe furgonët janë përgjegjëse për afërsisht 12% dhe 2.5% të emisioneve totale të BE të dioksidit të karbonit (CO2).

Ju pëlqen!

Për këtë arsye, më 17 Prill 2019, Parlamenti Evropian dhe Këshilli miratuan Rregulloren (BE) 2019/631, e cila përcakton standardet e performancës së emetimit të CO2 për makinat e reja të pasagjerëve dhe furgonët e rinj në BE, E cila hyri në fuqi në 1 Janar 2020 , duke zëvendësuar dhe shfuqizuar rregulloret e mëparshme. Për ta bërë Evropën “klimatike neutrale” deri në vitin 2050, BE planifikon të emetojë gaze serrë me të paktën 55% deri në vitin 2030, me kufij dhe synime të reja që Brukseli synon të ndjekë nga viti 2025 në vitin 2030.

Lexo po ashtu:  A i besohet Grenellit? Sipas tij: "Kurti fliste nonstop për shkëmbim territoresh, ju tregoj se nuk vihet në tavolinë ajo temë". Grenelli nuk sjell fakte por vetëm fjalë...

Rregullorja përfshin një mekanizëm për të stimuluar miratimin e automjeteve me ndikim zero ose të ulët në mjedis, por gjithashtu parashikon një seri të tërë sanksionesh për të bllokuar prodhimin dhe shitjen e automjeteve me benzinë ​​dhe / ose naftë duke filluar nga 2030.

Shitjet e makinave hibride (PHEV-të e reja), në vend të kësaj do të vazhdojnë deri në vitin 2035. Pas kësaj nuk do të jetë më e mundur të shiten makina ose furgonë me motorë me djegie.

Por a do të jetë ende e mundur të blini, shisni dhe drejtoni makina me benzinë ​​ose naftë pas vitit 2030? Përgjigja për këtë pyetje është po, sepse ndalimi vlen vetëm për shitjen e makinave të reja. Kjo do të thotë se do të jetë akoma e mundur të blini dhe shisni automjete të përdorura ICE dhe hibride. (QuiFinanza)

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!