Kanadaja dhe Danimarka më në fund i dhanë fund “luftës” së tyre prej dekadash, duke luftuar për flamuj, uiski dhe schnapps në një ishull të pabanuar në Arktikun e lartë.

Të dy vendet nënshkruan zyrtarisht një marrëveshje për të ndarë ishullin Hans në Grenlandën veriperëndimore, duke krijuar kufirin e parë tokësor midis Kanadasë dhe Europës, në një ceremoni në Otava ku morën pjesë ministrja e jashtme kanadeze dhe homologu i saj danez.

Mosmarrëveshja, e cila ka qenë në një ngërç të mirë për 49 vjet, do të shohë ishullin në formë veshkash të ndarë në dysh dhe marrëveshjen midis Otavës dhe Kopenhagës do të mbahet si një model për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve territoriale në mbarë botën.

Ju pëlqen!

Në një konferencë për shtyp me ministrin e Jashtëm danez Jeppe Kofod, ajo theksoi se konflikti – “të cilin shumë e kanë quajtur “lufta e uiskit” – ishte “më miqësori nga të gjitha luftërat”.

Kofod tha se zgjidhja e konfliktit erdhi në një kohë kur “rendi ndërkombëtar i bazuar në ligj është nën presion”, dhe vlerat demokratike janë “nën sulm”, duke iu referuar luftës në Ukrainë.

“Në të kundërt, ne kemi treguar se si mosmarrëveshjet e gjata mund të zgjidhen në mënyrë paqësore duke ndjekur rregullat,” tha ai, duke shtuar se ai shpresonte “të frymëzonte vendet e tjera që të ndiqnin të njëjtën rrugë”.

Ishulli Hans, i cili mbulon 1.3 kilometra katrorë, ndodhet midis ishullit Ellesmere në veri të Kanadasë dhe Grenlandës, një territor danez. Mosmarrëveshja daton që nga viti 1973 kur u vendos një kufi detar midis dy vendeve.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.