Eugene Stoner dhe Mikhail Kalashnikov.

U takuan në vitin 1990 në SHBA dhe pozuan duke shtrënguar secili prej tyre “krijesën” e njëri – tjetrit.
Me siguri që jeta e miliona njerëzve ka ndryshuar ose është shuar gjatë shekullit të kaluar dhe gjatë këtij shekulli si pasojë e përdorimit të këtyre armëve.
Por duhet theksuar fakti që AK dhe M16 janë thjesht objekte dhe se arma e vërtetë e rrezikshme është truri i njeriut.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!