Pa dyshim presidenti më i mbrojtur në botë është ai i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Eskorta e tij prej 30 makinash prihet nga ‘Bisha’.

Limuzina e famshme e presidentit të SHBA ka një armaturë me trashësi 12,7 cm, 5 shtresa xhami të papërshkueshëm nga plumbi, dyer me trashësi mbi 20 cm që mbyllen automatikisht në rast të një sulmi kimik, armë zjarri, goma KEVLAR dhe rripa çeliku që mund të drejtojnë me funksion të plotë edhe nëse gomat çahen.

Rezervuari i karburantit është i izoluar, kështu që nuk mund të shpërthejë ose rrjedhë. Brendësia ka rezervuarin e vet të oksigjenit vetëm në rast urgjence kimike.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

‘Bisha’ ndiqet nga 30 makina të tjera, që nga makina pilot, makina e inteligjencës artificiale, e deri tek ambulance.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!