Është ulur avantazhi i Joe Biden-it ndaj Donald Trump-it në garën për Shtëpinë e Bardhë.

Sipas një sondazhi të CNN-it, cifti Biden-Kamala Harris ka 50 për ind të mbështetjes, ndërsa ai Trump-Mike Pence 46 përqind. Një diferencë me 4 përqind, që koincidon pikërisht me marzhinin e gabimit të sondazhit. CNN saktëson se avantazhi i Biden mbi Trump rritet, 53 përqind kundrejt 46 përqind, mes 72 përqind të votuesve që thonë se janë ekst remisht ose shumë entuziast për të shkuar në zgjedhje në vjeshtë.

Ndërsa reduktohet mes zgjedhësve që jetojnë në shtetet që do të kenë edhe pasoja më të mëdha elektorale në nëntor. Ndërkohë, nis të hënën konventa demokratike, e para në histori që do të mbahet vetëm virtualisht. Konventa do të zgjasë deri më 24 gusht. Në të njëjtën ditë, presidenti amerikan do të flasë në katër shtete: Uiskons, Pensilvani, Minesota dhe Arizona. Konventa republikane ndërkohë do të mbahet nga 24 deri më 27 gusht.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!