Njerëzit më të mirë e posedojnë ndjenjën për të bukurën, guximin për të marrë rreziqe, diciplinën për të treguar të vërtetën, aftësinë për të sakrifikuar. Ironikisht, këto virtyte i bëjnë ata të lëndueshëm; shpesh herë ata janë të plagosur; ndonjëherë edhe të shkatërruar.

Ernest Hemingway, (1899 – 1961) ishte novelist dhe gazetar amerikan. Shumicën e punës së tij ai e bëri mes viteve 1920 dhe 1950. Ai publikoi shtatë novela, një koleksion prej gjashtë tregimeve të shkurtëra dhe dy vepra. Në vitin 1954 ai e fitoi çmimin Nobel në letërsi.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!