Turqia ka zbuluar programin e saj hapësinor kombëtar, një hartë rrugore bazuar në synime realiste dhe konkurruese, tha të martën Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

“Programi kombëtar hapësinor do ta çojë vendin tonë në një rang më të lartë kur bëhet fjalë për garën globale hapësinore,” theksoi Erdogan në ceremoninë e prezantimit të programit në Ankara.

Duke treguar se Agjencia Turke e Hapësirës ka përgatitur një program që gjithashtu do të zbatohet, Erdogan tha se Turqia po hap derën për udhëtimin qiellor të civilizimit të saj, i cili ka qenë një pionier i drejtësisë, moralit dhe paqes në botë për shekuj me radhë.

Ju pëlqen!

“Misioni kryesor dhe më i rëndësishëm i programit është të bëjmë kontaktin e parë me Hënën në 100-vjetorin e Republikës sonë, në 2023,” tha Erdogan.

Sipas tij, Turqia, brenda programit kombëtar hapësinor, synon të krijojë një sistem rajonal të pozicionimit dhe kohës.

Erdogan gjithashtu tha se Turqia synon të hyjë në hapësirë ​​dhe të krijojë një stacion hapësinor.

Një nga qëllimet e programit është rritja e aftësisë konkurruese të vendit në hapësirë ​​duke investuar në zhvillimin e teknologjisë, e cila do të përdoret për eksplorimin e hapësirës, ​​por edhe meteorologjinë.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.