Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar për CNN Turk se vrasja e gjenerialit iranian Qasem Soleimani nuk duhet të kalojë pa përgjigje.

Besoj se vrajsa e çdo komandanti nga maja e ushtrisë në çdo vend nuk do të lihej pa përgjigje. Është kruciale që taniu të merret kontrolli i krizës që mund të shkaktojë dëme për të gjitha palët e përfshira, tha ai.

Në një formë apo në një tjetër, presidenti turk ka paralajmëruar se ai beson se Irani nuk do të qëndrojë dyuarlidhur para asaj që ka ndodhur, ndonëse nuk ka sqaruar nëse e mbështet një gjë të tillë apo jo. Turqia është një vend që ka ndërmarrë së fundmi një angazhim ushtarak në Libi, akt për të cilin ka hasur në kundërshtinë edhe të SHBA. Kështu që në pamje të parë çdo shqetësim për SHBA-të gjetkë do të çlironte Turqinë nga detyrimi për të sqaruar dhe neutralizuar kundërveprimet e fuqive si SHBA.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.