Një prokuror turk paraqiti një çështje në gjykatën kushtetuese të mërkurën duke kërkuar ndalimin e Partisë Demokratike të Popujve (HDP) mbi lidhje të pohuara me militantë Kurdë, kulmin e një goditjeje për vite me radhë kundër partisë së tretë më të madhe të parlamentit.

Politikanë që mbajnë krahun e Erdoganit kanë përshëndetur një veprim të tillë duke e quajtur këtë parti si një organizatë kriminale.

Aleati nacionalist i Presidentit turk Tayyip Erdogan të enjten mirëpriti një rast nga një prokuror i lartë që kërkonte mbylljen e opozitës pro-kurde, duke thënë se partia duhet të mbyllet, “kurrë të mos hapet më”.

Ju pëlqen!

“Reuters” shkruan se kundër këtij veprimi ka reaguar Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shtetet e Bashkuara dhe Evropa kanë kritikuar një lëvizje nga Turqia drejt ndalimit të Partisë Demokratike të Popujve pro-Kurde (HDP), një javë para se krerët e BE do të diskutojnë marrëdhëniet e tensionuara me Ankaranë në një samit.

Departamenti i Shtetit i SHBA tha se shpërbërja e HDP “do të prishë padrejtësisht vullnetin e votuesve turq, do të minojë më tej demokracinë në Turqi dhe do të mohojë miliona qytetarë turq përfaqësimin e tyre të zgjedhur”.

Lexo po ashtu:  Daçiq ende synon ndarjen në pjesën shqiptare dhe atë serbe, Prishtina me rezolutën e gjenocidit ndoshta varrosi bisedimet

HDP ka thënë se do të rigrupohet në një parti të re nëse ndalohet, megjithëse faqja e lajmeve Haberturk citoi akuzën duke thënë se prokurori kërkoi një ndalim politik për më shumë se 600 zyrtarë të HDP – një pengesë e rëndë për çdo veprim të tillë.

HDP, e cila fitoi 11.7% të votave në një zgjedhje parlamentare 2018 dhe ka 55 vende në parlamentin me 600 anëtarë, akuzoi AKP për formësimin e politikës përmes gjykatave. Ajo mohon çdo lidhje me militantët.

PKK ka luftuar një kryengritje kundër shtetit në Turqinë juglindore kryesisht kurde që nga viti 1984. Më shumë se 40,000 njerëz janë vrarë në konflikt.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!