Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se ai do të takohet muajin tjetër me krerët e Rusisë, Francës dhe Gjermanisë për të diskutuar situatën në veri-perëndim të Sirisë, ku një shtytje ushtarake nga forcat qeveritare të mbështetur nga Moska kundër enklavës së fundit të mbajtur nga opozita ka zhvendosur gati një milion njerëz.

Komentet e tij të shtunën erdhën ndërsa ministria turke e mbrojtjes tha që një ushtar u vra në provincën Idlib të Sirisë në një sulm me bomba nga forcat qeveritare, duke u bërë vdekja e 16-të ushtarake e Turqisë.

Duke folur para gazetarëve në Izmir, Erdogan nuk specifikoi se  ku do të zhvillohej mbledhja e 5 marsit.

Ju pëlqen!

“Unë shpreha vendosmërinë tonë qartë”, tha Erdogan, i cili javën e kaluar kërcënoi një operacion “të menjëhershëm” kundër forcave siriane në rajon.

Macron dhe Merkel të Premten shprehën shqetësimin për situatën humanitare në Idlib dhe kërkuan përfundimin e konfliktit, ndërsa Kremlini tha se po diskutonte mundësinë e mbajtjes së një samiti katër-palësh.

Presidenti turk i tha Putinit përmes telefonit të premten se zgjidhja ishte kthimi në marrëveshjen e Soçit që ata nënshkruan në vitin 2018, e cila i lejoi Turqisë të krijonte poste ushtarake në të gjithë Idlibin, të dizajnuara për të parandaluar një sulm të qeverisë siriane.

Lexo po ashtu:  Dëshmia se Borrell u ‘dorëzua’ para Kryeministrit Kurti

Kombet e Bashkuara paralajmëruan të premten se një përshkallëzim të situatës se luftimet mund të përfundojnë në një “gjakderdhje” dhe bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm. Gati 900,000 njerëz, më shumë se gjysma e të cilëve janë fëmijë, kanë ikur nga shtëpitë e tyre që nga 1 dhjetori, kur forcat e qeverisë siriane të mbështetur nga Rusia shtypën përpara me ofensivën e tyre ushtarake.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!