Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA po numëron mbrapsht deri në ngritjen e raketës së saj gjigante në Hënë, keshtu shkruajnë sot mediat ndërkombëtare.

SLS është automjeti më i fuqishëm i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, i cili synon të kthejë njerëzit në sipërfaqen hënore pas një mungese 50-vjeçare, kjo sipas gazetës norvegjeze Aften posten.

Raketa është planifikuar të ngjitet nga Qendra Hapësinore Kennedy në orën 08:33 me kohën lokale të hënën.

Ju pëlqen!

Detyra e tij do të jetë të shtyjë një kapsulë provë, të quajtur Orion, larg Tokës.

Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës në një hark të madh përpara se të kthehet pas gjashtë javësh.

Orion nuk është i pajisur me ekuipazh për këtë demonstrim, por duke supozuar se i gjithë hardueri funksionon siç duhet, astronautët do të ngjiten në bord për një seri të ardhshme misionesh gjithnjë e më komplekse, duke filluar nga viti 2024.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.