Lëmshit të menaxhimit të pandemisë i është shtuar sot edhe një tjetër nyje. Një shkencëtar nga universiteti i Yale në SHBA, epidemiologu Harvey Risch, ka deklaruar gjatë një interviste televizive se përdorimi masiv i hidroksiklorokinës mund të shpëtojë në Amerikë 75 000-100 000 njerëz.

“Unë besoj se ilaçi mund të përdoret si profilaktik për punonjësit e vijës së parë siç është bërë në Indi”,tha ai.

Sipas tij tanimë është aktivizuar një propagandë lufte kundër përdorimit të hidroksiklorokinës për qëllime politike, por jo bazuar mbi fakte mjekësore. Komentet e tij dalin kundër vendimeve të javëve më parë të autoriteteve për të pezulluar përdorimin e medikamentit pasi nuk jep rezultate. Edhe një qendër shëndetësore në Miçigan ka deklaruar se përdorimi i hershëm i ilaçit ul ndjeshëm rrezikun e vdekjes nga CoVid-19 dhe e ul madje me 66%, kurse në kombinim me azitromicinën kjo përqindje shkon në 71%.

Ju pëlqen!

Ky është një mesazh që në fakt shkon pro qëndrimeve publike të presidentit Donald Trump dhe rikthen për diskutim shkencor përdorimin e këtij ilaçi, ndërkohë që në botë po eksperimentohet thuajse gjithçka që mendohet se ka efekte. Cilado qoftë e vërteta e këtij rasti, duhet thënë se autoritetet mjekësore në botë u bënë pis nga kjo pandemi dhe e kompromentuan keq imazhin apo besueshmërinë e tyre.

Lexo po ashtu:  Albin Kurti është duke ndërmarrë atë që duhej ta bënin burrështetasit e mëparshëm të korruptuar të Kosovës
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!