Kongresisti Eliot L. Engel, njëherësh kryesues i Komisionit për Punë të Jashtme, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian të certifikojë Planin e Liberalizimit të Vizave dhe të japë liberalizimin e vizave për Kosovën.

Në një letër dërguar presidentit të Komisioni Evropian, presidentit të Këshillit të Evropës, si dhe krerëve të 28 shteteve të Bashkimit Evropian, Engel ka kërkuar “plotësimin” e rekomandimit të Komisionit për të lejuar liberalizimin e vizave për kosovarët, me të njëjtat standarde që BE ia ka akorduar fqinjëve të Ballkanit.

Siç bëhet e ditur tutje, letra dy partiake u nënshkrua gjithashtu nga Komiteti i Çështjeve të Jashtme, përkatësisht republikani Michael McCaul, përcjell Telegrafi.

Ju pëlqen!

“Nëse do të trajtoheshin si qytetarë të çdo vendi tjetër të Ballkanit, kosovarët tashmë do të udhëtonin pa viza në zonën Shengen. Por, pamundësia për të dhënë liberalizimin e vizave duket se tregon se ka një standard të dytë që po zbatohet për popullin e Kosovës … Ne, pra, nxisim vendet anëtare të BE-së dhe Këshillin e BE-së që t’u përmbahen rekomandimeve të Parlamentit dhe Komisionit të BE-së, certifikoni përmbushjen e Planit të Liberalizimit të Vizave nga Kosova, dhe jepeni liberalizimin e vizave për Kosovën pa vonesë të mëtejshme”, thuhet të kenë shkruar ligjvënësit.

Tekstin e plotë të letrës mund ta gjeni më poshtë:

Ne po u shkruajmë për të shprehur shqetësimet tona lidhur me refuzimin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës nga Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare të tij.

Siç jeni në dijeni, Bashkimi Evropian ka dhënë liberalizimin e vizave për çdo vend të Ballkanit Perëndimor, përveç Kosovës. Kjo lejon të gjithë qytetarët e ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë, me përjashtim të Kosovës, të udhëtojnë pa viza në Bashkimin Evropian.

Më 18 korrik 2018, Komisioni Evropian konfirmoi që Kosova i kishte përmbushur të gjitha standardet e kërkuara për liberalizimin e vizave – të përshkruara për ne në shumë raste si një proces teknik, jo politik. Nëse trajtohen si qytetarë të çdo vendi tjetër të Ballkanit, kosovarët tashmë do të udhëtonin pa viza në zonën Shengen. Por, paaftësia për të dhënë liberalizimin e vizave duket se tregon se ekziston një standard i dytë për njerëzit e Kosovës.

Ne kemi dëgjuar që disa shtete anëtare të BE-së janë të shqetësuar se, ndryshe nga qytetarët e vendeve fqinje, kosovarët do të abuzojnë me hyrjen pa viza dhe do të kërkojnë statusin e azilit.

Sidoqoftë, kjo ka provuar të jetë e pavërtetë. Sipas raportit të Komisionit Evropian të korrikut të kaluar, Kosova ka zvogëluar ndjeshëm numrin e qytetarëve të saj që kërkojnë statusin e azilit brenda BE-së, me aplikimet duke rënë me 36% nga 11,675 në 2016 në 7,410 në 2017 dhe me 90% kur krahasohen me 2015.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!