Një raport ka zbuluar se mashtruesit po imitojnë Microsoft më shumë se asnjë kompani tjetër për të përfituar nga viktimat e tyre.

Që një sulm phishing të funksionojë, një haker duhet të shtiret si një person apo kompani e profilit të lartë nëse dëshiron të bindë viktimën për dorëzimin e detajeve.

Një raport ka zbuluar se mashtruesit po imitojnë Microsoft më shumë se asnjë kompani tjetër për të përfituar nga viktimat e tyre.

Ju pëlqen!

Lajmi erdhi nga firma e sigurisë kibernetike Check Point. Kompania bëri një anketë për të parë se cilat janë kompanitë që imitohen më së shumti në sulmet phishing.

Në tre mujorin e tretë të 2020-ës ishte Microsoft ku në 19% të rasteve me sulme phishing shfaqej emri i kompanisë. Kjo e vendos Microsoft në vendin e parë nga vendi i 5-të që ishte në tre mujorin e dytë të 2020-ës.

Në vendin e dytë ishte gjiganti i logjistikës DHL me 9% të rasteve, ndjekur nga Google me 9%, PayPal me 6% dhe Netflix me 6%.

Lexo po ashtu:  “Aty ku flet dhe nuk të dëgjojnë, ku hanë dhe nuk të japin, ngrihu e ik se nuk është vend për ty”
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!