Emiratet e Bashkuara Arabe do të zhvendosin fundjavën e tyre për të Shtunën dhe të Dielën, duke thyer radhët me pjesën tjetër të rajonit të Gjirit, ndërsa kërkon të tërheqë investime dhe biznese globale.

Kombi do të miratojë ndryshimin duke filluar nga 1 janari, duke miratuar një javë pune 4 ditë e gjysmë, me të premten, një ditë e shenjtë në Islam, të jetë gjysmë dite, tha qeveria federale në një deklaratë. Emiratet e Bashkuara Arabe dhe pjesa tjetër e vendeve të Gjirit, përfshirë Arabinë Saudite, kanë aktualisht një javë pune nga e diela në të enjte.

“Kjo do të përafrojë Emiratet e Bashkuara Arabe me tregjet globale dhe do ta bëjë më të lehtë për korporatat ndërkombëtare të bëjnë biznes,” tha Nabil Alyousuf, shefi ekzekutiv i Grupit Ndërkombëtar Këshillimor me bazë në Dubai. “Do të rrisë numrin e ditëve që ne bëjmë biznes me pjesën tjetër të botës, gjë që do të nxisë tregtinë.”

Ju pëlqen!

Ndryshimi shënon një hap të mëtejshëm në përpjekjet e Emiratet e Bashkuara Arabe, pjesë e të cilave janë Abu Dhabi dhe Dubai, për të ruajtur statusin e saj si qendra kryesore e biznesit të Gjirit. Konkurrenca rajonale nga Arabia Saudite fqinje po rritet pasi pesha e rëndë prodhuese e naftës angazhohet në një përpjekje të paprecedentë për të tërhequr investime jashtë shtetit dhe për të diversifikuar ekonominë e saj.

Lexo po ashtu:  Lëvizja VETËVENDOSJE! - Qendra në Shqipëri: Mbështesim protestën e banorëve të Zall Gjoçajt përpara Bashkisë Mat

Qeveria nuk tha në deklaratën e saj nëse sektori privat do të duhej të miratonte javën e re 4 e gjysmë ditore. Nuk ishte e qartë as se si do të ndikojë ndryshimi në javën e shkollës, e cila analistët thonë se do të jetë çelësi për përcaktimin se si do të përshtatet sektori privat.

“Sektori privat do të ketë fleksibilitet për të vendosur fundjavën,” tha Abdulrahman Al Awar, drejtor i përgjithshëm i Autoritetit Federal për Burimet Njerëzore të Qeverisë, në një intervistë me Asharq TV. Ligji i punës i vendit cakton një maksimum prej 48 orësh në javë pune dhe një minimum prej një dite pushimi në javë, tha ai.

Çfarë thotë Bloomberg Economics

“Vendimi do ta bëjë Emiratet e Bashkuara Arabe më tërheqëse si një destinacion rajonal për kompanitë e huaja. Por apeli i vendeve të punës në sektorin privat do të zvogëlohet më tej nëse java e punës 4-1/2 nuk shtrihet përtej enteve qeveritare”, u shpreh Ziad Daoud, kryeekonomist i tregut në zhvillim.

Tregtarët dhe investitorët në tregjet e aksioneve të Gjirit mund të luftojnë për të gjetur një ekuilibër midis javës së re të punës të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe asaj të vendeve të tjera në rajon. Aksionet në Arabinë Saudite, shtëpia e bursës më të madhe në Lindjen e Mesme, tregtohen të dielën deri të enjten.

Lexo po ashtu:  LVV pezullon nga anëtarësia asamblistin që u arrestua për keqpërdorime me subvencione

Indeksi DFM i Dubait u rrit me 1.7% të martën, ndërsa matësi ADX i Abu Dhabit ndryshoi pak. Tadawul i Arabisë Saudite avancoi 0.7%.

Ndryshimi mund ta bëjë akoma më të lehtë për kompanitë e përfshira në sektorin e energjisë. Shumë tregtarë të naftës së papërpunuar dhe karburantit me bazë në rajon tashmë punojnë një javë nga e hëna në të premte në përputhje me tregjet globale të naftës. Emiratet e Dubait dhe Abu Dhabi të dy tregtojnë naftën e tyre të papërpunuar në shkëmbimet pas orëve nga e hëna në të premte.

Njoftimi vjen gjatë një viti në të cilin Emiratet e Bashkuara Arabe kanë shpenzuar më shumë se 6 miliardë dollarë për të ndihmuar në shtyrjen e 75,000 qytetarëve në punësim në sektorin privat. Ashtu si vendet e tjera të Gjirit, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një pjesë të madhe të qytetarëve që punojnë në punë shtetërore që ofrojnë paga më të mira dhe orë më të shkurtra.

Vende të tjera në të gjithë rajonin mund ta ndjekin ndryshimin pa kaluar shumë kohë. Në vitin 2006, kur Emiratet e Bashkuara Arabe u bënë të parat në Gji që kaluan fundjavën e saj nga e enjtja dhe e premtja në të premten dhe të shtunën, ajo u pasua nga Arabia Saudite në 2013 dhe më pas pjesa më e madhe e Gjirit.

Lexo po ashtu:  Vetëvendosje i drejtohet Gjykatës Supreme, ankohet për vendimin e PZAP-së
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!