Një satelit i klasifikuar për Zyrën Kombëtare të Zbulimit të SHBA-së u lëshua në hapësirë ​​nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg, në veriperëndim të Los Anxhelosit, në bordin e një rakete Falcon 9 të kompanisë SpaceX.

Analistët e pavarur të hapësirës spekulojnë se Falcon 9 mbante dy Sisteme të Mbikëqyrjes së Oqeanit Detar që mund të monitorojnë dhe lokalizojnë në mënyrë elektronike anijet në det.
SpaceX nuk zbuloi asnjë detaj mbi ngarkesat e klasifikuara, por tregoi se raketa arriti në orbitë me sukses.

“Jam krenar për punën ekipore, aftësinë dhe vendosmërinë që u bë për ta bërë këtë nisje një sukses dhe në fund të fundit për të dhënë informacione kritike për politikëbërësit, ushtrinë dhe komunitetin e inteligjencës së vendit tonë”, tha drejtori Chris Scolese.

Lexo po ashtu:  Fakte interesante mbi kryeveprën e Dostoevskyt “Krim dhe ndëshkim”
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!