FILE- In this Sept. 18, 2016 photo released by an official website of the office of the Iranian supreme leader, Revolutionary Guard Gen. Qassem Soleimani, center, attends a meeting with Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei and Revolutionary Guard commanders in Tehran, Iran. Iran's paramilitary Revolutionary Guard faces new sanctions from U.S. President Donald Trump as he has declined to re-certify the nuclear deal between Tehran and world powers. But what is this organization? (Office of the Iranian Supreme Leader via AP, File)
 

Vrasja e gjeneralit iranian Qasem Soleimani ishte e paligjshme. Në ktë konkluzion del një prej raporterëve të OKB-së, Agnes Callamard që përgjigjet për ekzekutimet arbitrare dhe pa vendim gjyqësor. Sipas Callamard pretendimi i amerikanëve dhe vrasja e 3 janarit u krye për shkak të të dhënave se Soleimani po organizonte një sulm ndaj trupave të SHBA nuk provohet.

Asnjë provë nuk është ofruar për pretendimin se gjeneral Soleimani po planifikonte një sulm kundër interesave amerikane, sidomos në Irak për ç’shkak vrasja e tij të ishte e domosdoshme dhe mund të justifikohej, shkruan Callamard  në një raport të përgatitur për Këshillin e të Drejtave të Njeriut në OKB, por ku SHBA nuk bën pjesë.

Sipas saj, vrasja e 3 janarit është në shkelje të nenit 2, pika 4 të Kartës së OKB-së, që ndalon kërcënimin apo përdorimin e forcës dhe u bën thirrje shteteve anëtare  respektojnë sovranitetin, integritetin territorial dhe pavarësinë politike të shteteve të tjera. SHBA nga ana e vet vazhdon ta deklarojë vrasjen e Soleimanit si akt vetëmbrojtjeje, por për të cilën nuk duket se bind kënd.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.