Kur një fëmijë është me të vërtetë i vogël, prindërit kanë më shumë kujdes pasi ato nuk flasin dhe duhet të jenë gjithë kohës duke i vëzhguar.  Ata përpiqen të mendojnë saktësisht se çfarë dëshiron fëmija e tyre dhe çfarë është ajo që mund t’i shkaktojë siklet. Por si t’i kuptoni foshnjat ? Ekspertët përshkruajnë 3 metoda kryesore që mund të ndihmojnë foshnjat të komunikojnë me të rriturit:


Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Mënyra se si qajnë: Të qarit është mënyra kryesore që një fëmijë shpreh nevojat e tij gjatë 4 muajve të parë të jetës. Por si mund ta kuptojnë prindërit nëse foshnja qan për shkak të urisë, dhimbjes apo ndonjë gjëje tjetër?

Ju pëlqen!

Një thirrje therëse. Foshnja ka qenë e vetme për një kohë të gjatë dhe tani duan që prindërit e tyre t’i marrin ato. Ata vazhdimisht bërtasin për 5-6 sekonda dhe më pas pushojnë për 20 sekonda sikur të presin rezultatet. Nëse prindi nuk përgjigjet, atëherë ky cikël përsëritet disa herë derisa qarja  bëhet e vazhdueshme.

Një qarje për shkak të urisë. Mund të fillojë me një thirrje thirrëse, të fortë por nëse fëmija nuk është marrë dhe ushqyer, thirrja do të vazhdojë dhe do të bëhet histerike. Fëmija mund të vazhdojë gjithashtu rrotullimin e kokës së tyre, duke bërë zhurma të zhurmshme me gojën e tyre.

Një qarje për shkak të dhembjes. Ky qarje do të jetë monotone, me zë dhe me konstante. Periodikisht, do të ketë shpërthime histerike që tregojnë se dhimbja rritet. Megjithatë, nëse foshnja sëmuret, e qara e tyre mund të jetë gjithashtu monotone, por e qetë, sepse nuk kanë fuqi të mjaftueshme për të bërë zhurma të forta.

-Pasthirrmat: Pediatrja australiane Priscilla Dunstan ka studiuar tingujt e foshnjave (deri në 3-4 muaj) për më shumë se 20 vjet. Mijëra foshnja të kombësive të ndryshme kanë marrë pjesë në eksperimentet e saj. Priscilla mendon se këto  tingujt janë ndërkombëtar. Pas mbarimit të 4 muajsh, foshnjat fillojnë të bëjnë tingujt që kërkojnë komunikim, të cilat lidhen më shumë me nevojat fizike.

‘Fjalori’ i tingujve kryesor përfshin:

‘Eh’ – Do të gromësij” Ky tingull formohet kur ajri i tepërt fillon të lërë ezofagun e foshnjës dhe foshnja përpiqet ta lëshojë atë me lehtësi nga goja e tyre.

‘Oëh’ – “Jam i fjetur ose i lodhur!” Fëmija prodhon këtë ‘tingull të lodhjes’ duke i palosur buzët para se të qajnë.

‘Heh’ – “Ndihem i/e pakënaqur!” Ndjesitë e pakëndshme i  bëjnë fëmijt të lëvizin, dhe të hidhen me duart dhe këmbët. Të gjitha këto lëvizje kontribuojnë në prodhimin e tingullit ‘Heh’, veçanërisht kur goja e foshnjës është pak e hapur.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Mënyra se si lëvizin: Gjuha e trupit thotë shumë rreth asaj që mund të kërkojë një foshnje: Harkohen  në shpinë. Foshnjat nën moshën 2 muajsh shpesh e bëjnë këtë lëvizje kur iu përgjigjen dhimbjeve. Nëse një foshnje bën këtë veprim pas ngrënies, kjo do të thotë se ato janë plot. Nëse shpesh e shihni fëmijën tuaj duke bërë këtë lëvizje gjatë ngrënies, mund të jetë një shenjë së nuk o të hajë. Nëse foshnja është më e madhe se 2 muajsh, kjo lëvizje zakonisht tregon lodhje dhe humor të keq.

Rrotullojnë kokën e tyre. Ky është një lëvizje qetësuese për fëmijën. Ata mund ta bëjnë atë para se të bien në gjumë ose kur janë rreth njerëzve të panjohur.

Kapin veshët e tyre. Në shumicën e rasteve, kjo lëvizje tregon se foshnja është duke eksploruar trupin e tij. Ju duhet të konsultoheni me mjekun vetëm nëse kjo lëvizje ndiqet duke qarë dhe përsëritet shpesh.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!