Një lloj i ri i COVID-19, i identifikuar në Mbretërinë e Bashkuar mund të përhapet më shpejt dhe po zhvillohet një punë urgjente për të konfirmuar se nuk shkakton një shkallë më të lartë të vdekshmërisë, tha të Shtunën Kryeshefi i Mjekësisë i Anglisë Chris Whitty.

“Siç u njoftua të hënën, Britania e Madhe ka identifikuar një formë të re të Covid-19 përmes mbikëqyrjes gjenomike të Shëndetit Publik të Anglisë”, tha Whitty në një deklaratë, raporton BBC.

“Si rezultat i përhapjes së shpejtë të variantit të ri, të dhënat paraprake të modelimit dhe ritmet e rritjes së shpejtë të incidencës në Lindjen e Jugut, Grupi Këshillëdhënës për Kërcënimet e Virusit të Ri dhe të Ri (NERVTAG) tani konsiderojnë që lloji i ri mund të përhapet më shpejt.”

Ju pëlqen!

Ekspertë të shumtë në gjenetikë dhe epidemiologji të viruseve po vërejnë se ky mund të jetë vetëm një lloj me “fat” që është amplifikuar për shkak të një ngjarjeje të përhapur; mund të jetë mutacioni që disi e bën atë të përhapet më lehtë pa shkaktuar sëmundje më serioze; ose mund të jetë rastësisht.

Kryeministri britanik Boris Johnson do të mbajë një konferencë shtypi të shtunën pas takimit me kabinetin e tij mbi llojin e përhapjes më të shpejtë. Me rritjen e rasteve, Johnson mund të shpallte kufizime të mëtejshme.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.