Tre koncerte të muzikës pop do të mbahen brenda një dite në Gjermani për t’iu krijuar mundësinë shkencëtarët të hetojnë rreziqet gjatë eventeve të tilla në periudhën e pandemisë.

Rreth 4,000 vullnetarë të shëndetshëm nga 18 deri 50 vjeç janë regjistruar për të marrë pjesë në këtë eksperiment që do të mbahet në Leipzig dhe që organizohet nga Universiteti i Halle.

Kantautori Tim Bendzko pranoi të performojë në të tre koncertet njëri pas tjetrit

Ju pëlqen!

Koncerti studimor është quajtur “Restart-19” dhe u mendua të kryhej për të hetuar kushtet se si organizimet të tilla mund të mbahen gjatë pandemisë.

Shkencëtarët kanë menduar të provojnë tre skenarë të ndryshëm me rreth 4,000 vizitorë në “Quarterback Immobilien Arena” në Leipzig.

E para synon të simulojë një ngjarje para pandemisë; e dyta me higjienë më të madhe dhe një distancim shoqëror dhe i treti me gjysmën e pjesëmarrësve dhe me secilin person që qëndron 1.5 metra larg.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!