Udhëheqësit egjiptianë njihen botërisht për projektet e tyre kolosale të dizajnuara për të mahnitur pasardhësit, ndaj edhe gjenerali Abdel Fattah al-Sisi, presidenti aktual i republikës së Afrikës së Veriut, nuk duket se dëshiron t’i shpëtojë këtij vokacioni. Pas gati një mijë vitesh, vendi do të ndryshojë kryeqytetin, me një qendër të re administrative (tani për tani pa emër) që po përgatitet të zëvendësojë Kajron dhe të strehojë rreth 6.5 milion banorë. “Do të ketë një shesh më të madh se Tiananmen,” bëjnë me dije specialistët që po merren tashmë me projektin, i cili shtrihet për 700 kilometra katrorë (madhësia e Singaporit) 35 kilometra në lindje të kryeqytetit aktual egjiptian.

Ideja, në letër, është ajo e një modeli pionier të qyteteve ‘smart’ për botën arabe, i cili mund të lulëzojë në një vend me urbanizim mbi mesataren dhe me një popullsi të madhe të re dhe teknologjikisht të edukuar.

Planet zbulojnë tashmë një parlament të ri, një pallat të ri presidencial, aeroportin më të madh në Egjipt, Teatrin më të madh të Operës në Lindjen e Mesme dhe rrokaqiejt më të gjatë në të gjithë Afrikën. Veç tyre do të ketë edhe një lagje kushtuar industrisë së argëtimit për 20 miliardë euro, dhe një park urban që do ta bëjë Parkun Qendror të New York-ut të duket i zbehtë.

Ju pëlqen!

Në zemër të projektit është shpërthimi demografik egjiptian, me një fëmijë të lindur në çdo dhjetë sekonda. Vendi fiton dy milion qytetarë në vit dhe, megjithëse jo zyrtarisht, duket se tashmë ka tejkaluar 100 milion njerëz. Rezultati është se Kajro, tashmë i mbingarkuar dhe në kaos total, sot ka të ngjarë të prekë 40 milion banorë deri në vitin 2050 dhe të shndërrohet në një kuti pluhuri nga pikëpamja shëndetësore dhe sociale. Sipas revistës Newsweek, në vitin 2017 rritja e papritur e popullsisë në Egjipt ishte një rrezik më i madh sigurie sesa ISIS.

Ka nga ata që e shohin këtë nismë si një përpjekje të qartë të Al-Sisi, për të lënë një shenjë të propagandës së tij megalomane në histori, pa menduar shumë për përfitimet reale.

Meqenëse shpenzimet për kapitalin e ri duket se luhaten midis 40 dhe 60 miliardë euro, shumë analistë pyesin nëse këto para do të shpenzohen mirë. Situata ekonomike e Egjiptit nuk është ndër më të ndritshmet, me një rritje të inflacionit, papunësinë e lartë, një krizë shumë të fortë turistike, ndarjen e infrastrukturës dhe luftimet në rrugë dhe kërcënimin terrorist që dekurajon investimet. Fotografia financiare e vendit është më e mirë në përgjithësi sesa dhjetë vjet më parë, por ka ende shumë punë për të bërë. (Wired)

Edel Strazimiri

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!