Kantieri gjigand Ever Given, i cili doli në titujt kryesorë pasi u bllokua në Kanalin e Suezit muajin e kaluar, është kapur nga autoriteti i kanalit.

Autoriteti i Kanalit të Suezit (SCA) po kërkon 916 milion dollarë dëmshpërblim për kostot e shkaktuara nga bllokimi i anijes.

Anija do të mbahet derisa kërkesa të paguhet, me gjithë ekuipazhin e saj prej 25 anëtarësh.

Ju pëlqen!

Kompania e anijeve tajvaneze Evergreen, qiramarrësi i anijes, tha se çdo pagesë që kërkohet do të adresohet nga Shoei Kisen, pronarët dhe ofruesi i sigurimit të përgjegjësisë UK P&I Club në Londër.

Klubi P&I ka siguruar kompaninë për detyrimet e palëve të treta që mund të lindin nga një incident i tillë, duke përfshirë dëmet e shkaktuara në infrastrukturë ose pretendimet për pengesa. Vetë anija dhe ngarkesa e saj do të jenë të siguruara veçmas.

“Pavarësisht nga madhësia e kërkesës e cila ishte kryesisht e pambështetur, pronarët dhe siguruesit e tyre kanë qenë duke negociuar në mirëbesim me SCA. Më 12 Prill, një ofertë e konsideruar me kujdes dhe bujare iu bë SCA për të zgjidhur pretendimin e tyre, “tha Klubi i MB.

Lexo po ashtu:  Ura që lidhë shqiptarët/ Kjo është ura e re, nëpër të cilën do kalojmë nga Kosova në Shqipëri

“Ne jemi të zhgënjyer nga vendimi i mëvonshëm i SCA për të mbajtur anijen. Ne jemi të zhgënjyer gjithashtu nga komentet nga SCA që anija do të mbahet në Egjipt derisa të paguhet kompensimi dhe që ekuipazhi i saj nuk do të jetë në gjendje të largohet nga anija gjatë kësaj kohe. ”

Klubi i Mbretërisë së Bashkuar shtoi se SCA nuk ofroi një justifikim të hollësishëm për këtë pretendim jashtëzakonisht të madh.

Siç është informuar, pretendimi përfshin një 300 milion dollarë për një bonus rikuperimi ’dhe një pretendim 300 milion dollarë për ‘humbje të reputacionit’.

Kjo nuk përfshin pretendimin e profesionistëve të shpëtimit për shërbimet e tyre të rikuperimit që pronarët dhe nënshkruesit e tyre presin të marrin veçmas.

Ndërkohë, ndërsa anija po kalon një studim teknik, hetuesit vendas hipën në anije për të biseduar me ekuipazhin për shkaqet e mundshme të tokëzimit.

Raportet e mëparshme tregojnë se erërat e errëta dhe shikimi i dobët i shkaktuar nga një stuhi pluhuri ishin shkaqet e mundshme të tokëzimit.

Lexo po ashtu:  Deputetja e Ukrainës: Serbia ka qenë gjithmonë pro-ruse

Klubi i Mbretërisë së Bashkuar tha se pronarët kanë bashkëpunuar plotësisht me SHKK gjatë gjithë hetimit të tyre për shkakun e tokëzimit, i cili tani është i plotë.

Siç është zbuluar, të dhënat e anijes Voyage Data Recorder (VDR) dhe të gjitha informacionet e tjera të kërkuara u janë dhënë hetuesve.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!