Një grup arkeologësh egjiptianë zbuluan një tempull funeral, që daton mbi 4 000 vjet më parë dhe i përkiste mbretëreshës Near, gruas së mbretit Teti. Tempulli është pjesë e nekropolit të Saqqara-s, në Giza.

Gërmimi atje vijon që prej vitit 2007.

Arkeologët gjetën atje arkivole me mumje, statuja, lodra, anije druri dhe maska funerale si edhe një papirus të gjatë pesë metra (oborr) që përshkruan kapitullin XVII të librit të të vdekurve.

Ju pëlqen!

Gjatë gërmimeve, u gjetën 22 vende varrimi dhe brenda tyre boshteve u zbuluan më shumë se 50 arkivole prej druri, që datojnë që nga koha e Mbretërisë së Re të Egjiptit.

Arkivolet janë zbukuruar me shumë skena që paraqesin Zotat e Egjiptit që adhuroheshin gjatë asaj periudhe. Zbulimi është një bashkëpunim midis Ministrisë së Antikitetit dhe Qendrës Zahi Hawass.

 

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.