Në konferencën e tij të parë për shtyp që nga hyrja në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Biden tregoi pasionin më të madh jo për imigracionin, infrastrukturën apo edhe pandeminë covid-19, por për sfidën kryesore të këtij shekulli: mbajtjen e demokracisë kundër forcave joliberale që e kërcënojnë atë.

“Fëmijët ose nipërit tuaj do të bëjnë tezën e tyre të doktoratës mbi çështjen se kush ka pasur sukses, autokracia apo demokracia,” deklaroi ai të enjten. “Kjo është ajo që është në pyetje këtu. Ne kemi për të provuar se demokracia funksionon. ”

Fatkeqësisht, vetë Shtetet e Bashkuara janë një fushë beteje në këtë luftë.

Ju pëlqen!

Vendi – dhe, posaçërisht, Partia Republikane – nuk duket se është e përkushtuar ndaj parimeve demokratike si dikur.

Pas një zgjedhjeje në të cilën Republikanët humbën presidencën dhe Senatin, ligjvënësit e shtetit të GOP në të gjithë vendin po propozojnë kufizime të votimit që do ta bëjnë më të vështirë hedhjen e votave, veçanërisht për zonat elektorale demokratike, bazuar në gënjeshtra rreth mashtrimit të votuesve.

Lexo po ashtu:  Si nuk u morëm me drogë! Do ishim bërë deputetë

Biden e etiketoi si “i sëmurë” dhe “jo-amerikan” për të ndaluar njerëzit të marrin ujë për ata që presin në radhë për të votuarose për të shkurtuar kohën e vendeve të votimit.

Këto janë vetëm disa shembuj të ndryshimeve në punime. Të tjerët përfshijnë spastrimin agresiv të listave të votuesve, duke mundësuar legjislaturat shtetërore të përmbysin rezultatet e zgjedhjeve presidenciale, duke kufizuar fondet që zyrtarët e zgjedhjeve mund të mbledhin për të administruar zgjedhjet, hedhjen e votave të hedhura aksidentalisht jashtë zonës dhe duke i dhënë legjislaturave të shtetit kontroll më të drejtpërdrejtë të proceseve zgjedhore. “Votuesit republikanë që unë njoh e shohin këtë të neveritshëm,” tha Z. Biden.

Me republikanët në kontroll të plotë të qeverisë së shtetit në shtete të betejës si Arizona, Georgia dhe Iowa, demokratët lokalë kanë fuqi të pakët për t’i rezistuar sulmit.

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve kanë aprovuar tashmë një projektligj të tillë, të njohur si H.R. 1. Por projekt-ligji përballet me kundërshtimenë Senat, ku shumë republikanë kundërshtojnë edhe ato që duhet të jenë masa jokontestuese për ta bërë votimin më të thjeshtë dhe më të drejtë.

Lexo po ashtu:  Unë them mos ikni!

Demokratët nuk duhet të ndërmarrin reformën lehtë

Biden me të drejtë inkurajoi Demokratët e Senatit të fillojnë me kujdes, me rregullime që mund të zvogëlojnë lehtësinë e pengesave në Senat. Por lutja e Biden për reformë pasqyroi një vizion më të madh se miratimi i një projektligji të vetëm. Reforma vetë mund të tregojë se demokracia mund të funksionojë.

Presidenti kinez Xi Jinping “mendon se autokracia është vala e së ardhmes dhe demokracia nuk mund të funksionojë në një botë gjithnjë e më komplekse”, tha Biden.

Rinovimi dhe forcimi i infrastrukturës së votimit të kombit dhe reformimi i Senatit në mënyrë që të jenë më të përgjegjshëm ndaj sfidave kombëtare do të tregonin se Shtetet e Bashkuara mund t’i përgjigjen konkurrencës nga Xi ose ndonjë despot tjetër që beson se liria është një rrezik i panevojshëm.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!