Vitet e fundit, Alexei Navalny ka qenë lideri më i mire i opozitës përballë sundimtarit rus Vladimir Putin.

Videot e tij në internet që dokumentojnë korrupsionin e pushtetarëve të Rusisë, përfshirë ish-kryeministrin Dmitry Medvedev, kanë marrë dhjetëra miliona shikime. Dhjetëra mijëra kanë dalë për demonstratat që ai ka promovuar në Moskë kundër korrupsionit dhe mashtrimit të zgjedhjeve.

Putin, nga ana e tij, është duke luftuar me probleme të shumta, duke përfshirë menaxhimin e dobët të epidemisë covid-19, vlerësimet e ulëta të sondazheve dhe shpërthimin e protestave masive në qytetin lindor të Khabarovskit.

Ju pëlqen!

Kështu që lajmet që Navalny u shtrua në spital të enjten dhe u sëmur rëndë pas një helmimi të dyshuar ishin tronditës, por jo befasi.

Mjekët në qytetin siberian të Omsk, ku Navalny raportohet se ishte në gjendje kome dhe në një ventilator pasi u sëmur gjatë një fluturimi, nuk e kanë konfirmuar akuzën e helmimit të shpërndarë nga zëdhënësi i tij, i cili tha se u sëmur pasi piu çaj në një kafene aeroporti.

Lexo po ashtu:  Lajme bashkimi, analiza përçarjeje

As nuk është e sigurt që një sulm ndaj tij do të ishte urdhëruar nga Putin; aktivisti 44-vjeçar ka armiq të tjerë.

Megjithatë, helmimi është shpesh fati i armiqve të Putinit. Viktima të tjerë kanë përfshirë dy ish-spiunë rusë të internuar në Britani; një anëtar i një grupi protestues; një ish-president i Ukrainës; dhe Vladimir Kara-Murza, një gazetar dhe aktivist i opozitës që i ka mbijetuar dy helmimeve në Moskë.

Megjithë këto sulme, Putini nuk është “ndëshkuar”, përveç dëbimit të disa diplomatëve nga kryeqytetet perëndimore.

Një arsye për mosndëshkimin është indiferenca e Presidentit Trump, i cili kur u pyet në vitin 2017 pse Putini konsiderohej “vrasës”, u përgjigj: “Ka shumë vrasës. Ju mendoni se vendi ynë është kaq i pafajshëm? ”

Trump, i cili përfitoi nga ndërhyrja ruse në zgjedhjet e vitit 2016, asnjëherë nuk e ka kritikuar publikisht Putin; megjithëse ai ka folur me liderin rus në shumë raste gjatë muajve të fundit.

Familja dhe mjeku i Navalny po kërkonin transferimin e tij të enjten në një spital të huaj për trajtim.

Lexo po ashtu:  Pse Albin Kurti e pengon Edi Ramën

Qeveritë evropiane duhet të ofrojnë ndihmë, dhe ata duhet ta njoftojnë Kremlinin se nëse kundërshtari kryesor i Putin është helmuar me të vërtetë, do të ketë, për herë të parë, pasoja të rënda.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!