Nëse aprovohet, 3% e të ardhurave të kompanive dixhitale me shitje globale mbi 750 milionë dollarë globalisht dhe 3 milionë dollarë në Spanjë, do të shkojnë në taksa.

Parlamenti Spanjoll votoi ditën e Enjte vendosjen e një takse 3% mbi të ardhurat e gjigantëve të internetit duke vënë kështu në shënjestër kryesisht kompanitë Amerikane që dominojnë këtë sektor dhe rrezikuar më tutje marrëdhëniet BE-SHBA që mund të çojnë drejt tarifave ndëshkuese të Uashingtonit.

Taksi do të aplikohet tek të ardhurat e gjeneruara lokalisht nga firmat si Facebook, Google, Apple dhe Amazon. Kjo taksë do të gjeneronte afro 1 miliardë euro të ardhura për shtetin.

Ju pëlqen!

Autoritetet Amerikane për Tregtinë thanë ditën e Enjte se kishin nisur një seri hetimesh ndaj taksave dixhitale të cilat janë adoptuar ose po konsiderohen nga vendet Evropiane të cilët janë partnerë kryesorë tregtarë të SHBA.

Finalizimi i legjislacionit të ri nga Spanja do të kërkojë të paktën 3-4 muaj. Taksa e Spanjës do të hyjë në efekt vetëm nëse vendet anëtare të OECD do të gjejnë dakordësinë prë një taksë dixhitale të përbashkët.

Lexo po ashtu:  Google ndërton kabllin optik nënujor që lidh Evropën me SHBA

Nëse aprovohet, 3% e të ardhurave të kompanive dixhitale me shitje globale mbi 750 milionë dollarë globalisht dhe 3 milionë dollarë në Spanjë, do të shkojnë në taksa.

Franca është një prej vendeve që e ka aprovuar këtë taksë dhe planifikon ta vërë në fuqi këtë vit pavarësisht nëse arrihet ose jo akordi mes vendeve të OECD.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!