Një tjetër shtet është futur në një përplasje totale me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Presidenti Brazilian, Jair Bolsonaro kërcënoi të Premten të tërhiqte Brazilin nga Organizata Botërore e Shëndetit pasi agjencia paralajmëroi qeveritë e Amerikës Latine për rrezikun e heqjes së bllokimeve përpara se të ngadalësonte përhapjen e koronavirusit në të gjithë rajonin.

Një rekord i ri brazilian për vdekjet ditorë nga COVID-19 e shtyu numrin e vdekjeve mbi atë të Italisë por Bolsonaro vazhdon të argumentojë për heqjen e shpejtë të urdhrave të izolimit të shtetit, duke argumentuar se kostot ekonomike tejkalojnë rreziqet e shëndetit publik.

Kombet më të populluara të Amerikës Latine, Brazili dhe Meksika, po shohin nivelet më të larta të infeksioneve të reja, megjithëse pandemia gjithashtu po përhapet me ritme të frikshme në vende të tilla si Peru, Kolumbi, Kili dhe Bolivi. Në përgjithësi, më shumë se 1.1 milion Amerikano Latine janë infektuar.

Ju pëlqen!

Ndërsa shumica e udhëheqësve e kanë marrë më shumë seriozisht pandeminë sesa Bolsonaro, disa politikanë që mbështesin bllokime të rrepta në Mars dhe Prill po bëjnë presion për të rihapur ekonomitë ndërsa rritet uria dhe varfëria.

Lexo po ashtu:  Kryenegociatorët i rikthehen nesër dialogut në Bruksel

Bolsonaro sot thotë se virusi vret një Brazilian në minutë, ndërsa 100 ditë më parë thoshte vetëm se është thjesht një grip i vogël. Me më shumë se 35,000 jetë të humbura, pandemia ka vrarë më shumë njerëz në Brazil sesa kudo jashtë Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar. Në komentet për gazetarët Bolsonaro tha se, Brazili do të konsiderojë largimin nga OBSH nëse nuk pushon së qeni një “organizatë partizane politike”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!