Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare pasi truprojat u panë të vrapojnë pranë makinës së tij në një samit në Singapor vitin e kaluar.

Anna Fifield, shefja e Uashingtonit në Byronë e Pekinit ka shkruar një libër mbi Kim Jong Un ku thotë se “Kim mori idenë për këtë mburojë njerëzore nga filmi i Clint Eastwood”.

Truprojat e Koresë së Veriut që vrapojnë përgjatë një limuzine që transportojnë Kim në Vietnam kanë të njëjtën skenë me filmin ‘In The Line Of Fire’ ku Eastwood luan rolin e një agjenti të Shërbimit Sekret amerikan, i cili kishte ruajtur John F. Kennedy kur u vra në vitin 1963.

Ju pëlqen!

Të bëhesh truproje për udhëheqësin e Koresë së Veriut është shumë e vështirë. Forca elite zgjidhet nga familjet politike më të besueshme të Koresë së Veriut, thotë Anna Fifield në librin e saj të ri.

Rekrutët janë zgjedhur nga ushtria dhe duhet të kalojnë nëpër disa teste përfshirë: shëndetin, shikimin, pamjen, personalitetin dhe sfondin e familjes, sipas Fifield.

Testet janë aq të jashtëzakonshme sa truprojat duhet të provojnë ushqimin para liderit, kontrollojnë tualetin, kështu që asnjë qeveri e huaj nuk mund të analizojë ADN-në e tij për informacion shëndetësor.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.