Shija juaj ndryshon ndërsa jeni në ajër. Dhe ka një arsye biologjike për këtë.

Nëse hani një kafshatë para fluturimit tuaj, me siguri keni një ide se si do të shijojë. Por, pasi të jeni në ajër, ndjenja juaj e shijes nuk është e njëjtë me atë në tokë. Shumë faktorë në aeroplan janë të gjithë së bashku për të shtypur ndjenjën tuaj të erës, e cila përbën një pjesë të madhe të ndjenjës sonë të shijes.

Mendoni përsëri për herë të fundit kur keni qenë të ftohur. Mos harroni se si ju nuk mund të shijoni asgjë sepse hunda juaj ishte e bllokuar? Kur keni një sens të dobësuar të nuhatjes, perceptimi juaj për shijen zvogëlohet. Kështu që hunda juaj gjatë fluturimit është e ngjashme me hundën tuaj kur keni një ftohje.

Ju pëlqen!

Le të fillojmë me kabinën, e cila është jashtëzakonisht e thatë. Të thata-si-disa-shkretëtira janë të thata. Kabina e thatë zakonisht ndikon në hundën tuaj, që do të thotë që sythat tuaja të shijes bëhen më pak perceptuese.

Por nuk është vetëm ambienti brenda kabinës që po prek shqisat tuaja. Zhurma që vjen nga motori nuk ndihmon gjithashtu. Një studim i vitit 2010 testoi ndjenjën e shijes së njerëzve si brenda ashtu edhe jashtë një kabine aeroplan të simuluar. Studiuesit zbuluan se ndjeshmëria ndaj ushqimit të ëmbël dhe të kripur ishte ulur me 30% ndërsa ishte në kabinë.

Dhe kjo ndjenjë e dobësuar e shijes mund të shkaktojë shumë probleme për furnizuesit e linjës ajrore, të cilët duhet të modifikojnë çdo recetë për të dhënë llogari për të.

Për ta arritur atë, jo çdo aromë preket në mënyrë të barabartë. Disa përbërës, si kerri dhe limoni, në të vërtetë bëhen më intensivë në qiell, ndërsa kanella, xhenxhefili dhe hudhra kanë tendencë të ruajnë shijen e tyre. Disa linja ajrore do të përdorin aromë natyrisht të forta, si vajra të caktuara të frutave dhe perimeve dhe koncentratet, gjë që ndihmon për të zvogëluar sasinë e kripës shtesë që një recetë mund të ketë nevojë.

Kështu që herën tjetër kur jeni në një fluturim mos u mërzitni shumë nëse vakti juaj nuk shijon aq mirë sa keni shpresuar.(Business Insider)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!