Kombinimet e caktuara të vitaminave të cilat i pinë miliona njerëz, mund të rrisin rrezikun nga sulmi në tru apo sëmundjet e zemrës, janë rezultatet e një hulumtimi të ri amerikan

Rreziku, para së gjithash, ka të bëjë me kombinimin e kalciumit dhe vitaminës D, i cili rrit mundësinë e arterosklerozës, përkatësisht kur vjen deri te grumbullimi i substancave yndyrore, kolesterina, pjesët e qelizave të vdekura dhe kalciumi në brendësinë e murit të arteries.

Hulumtuesit amerikanë të udhëhequr nga profesori Salfi Hana, nga Fakulteti i Mjekësisë në Virxhininë Perëndimore, kanë publikuar këtë hulumtim në revistën “Annalsof Internal Medicine”, në të cilin kanë marrë pjesë më shumë se 277 njerëz të cilët kanë vuajtur nga kjo arterosklerozë, ndërsa njëkohësisht kanë përdorur këtë kombinim vitaminash.

Ju pëlqen!

Ka rezultuar që konsumimi i kombinimit të vitaminës D dhe kalciumit për më shumë se 17 për qind ka rritur mundësinë nga sulmi në tru.

Hulumtimi ka treguar që nuk ekziston kurrfarë lidhjeje midis sëmundjes kardiologjike dhe vitaminave A, B, C dhe D, beta-karotenit, kalciumit, hekurit, antioksidantëve dhe multivitaminave.

Lexo po ashtu:  Lulja që pastron ajrin nga të gjitha ndotjet. Nuk duhet të mungojë as në shtëpinë tënde

Vetëm thartira folike dhe omega 3 të thartirës yndyrore kanë pasur shumë pak ndikim në punën e zemrës.

Ajo që është edhe më interesante është që doktorët nga fakulteti i përmendur kanë këshilluar që vitaminat në formë shtesash në ushqim nuk bën të blihen.

– Njerëzit të cilët blejnë vitamina të këtilla për të përmirësuar punën e zemrës, vetëm çojnë dëm paratë e tyre, – ka konkluduar dr. Han.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!