Dy vëllezër në Karolinën Veriore kanë marrë 75 milionë dollarë si kompensim, dekada pasi ishin burgosur për dhunë dhe vrasje të cilat nuk i kishin kryer.

Leon Brown dhe Henry McCollum ishin arrestuar në vitin 1983 dhe kanë kaluar afër 31 vjet në burgim para se ata të shpalleshin të pafajshëm në vitin 2014.

Çmimi është domethënës sepse jo të gjithë personave të cilët më vonë shpallen të pafajshëm në Shtetet e Bashkuara u garantohet kompensimi. Qeveria federale, Uashington DC dhe 35 shtete kanë një formë të ligjeve të kthimit, sipas Projektit të Pafajësisë, por avokatët thonë se shumë prej tyre nuk arrijnë të dëmshpërblejnë njerëzit.

Ju pëlqen!

Ashtu si shumë raste të ngjashme në të gjithë vendin, Brown dhe McCollum vendosën të paraqesin një padi federale për të drejtat civile kundër agjencive qeveritare të përfshira në bindjet e tyre të gabuara, një proces që avokatët thonë se shpesh kërkon vite dhe është sfiduese për të fituar.

Lexo po ashtu:  “Fustani” poezia e Ardita Jatrus për sakrificat e një nëne

Javën e kaluar juria federale vendosi që Brown dhe McCollum duhet të kompensohen për kohën e kaluar në burg.

Brown dhe McCollum ishin arrestuar në vitin 1983 për dhunimin dhe vrasjen e një 11-vjeçareje.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!