Vajzat shqiptare janë fuqia më e madhe e popullit tonë ku përmes artit të tyre e sukseseve në të gjitha fushat ato po arrijnë të lartësojë emrin Kosovë në gjithë botën.

Ishte Arba Kokalari e cila këto ditë bëri krenarë të gjithë bashkëkombësit e saj, shkruan KultPlus.

Vajza e cila jeton në Suedi, fitoi ulëse në Parlamentin Evropian duke u bërë kështu deputetja e parë me rrënjë shqiptare.

Ju pëlqen!

Arba Kokallari u lind në Tiranë më 27 nëntor 1986. Ajo ishte mjaftë aktive në partinë moderate ku udhëheqi me rininë dhe departamentin e kulturës në qytetin e Stokholmit.

Por, pa kaluar shumë ditë, Kosova merr një tjetër lajm shumë të rëndësishëm. Kësaj radhe nga fusha e sportit.

Kosovare Asllanit i është ndërtuar një statujë në Suedi në shenjë nderimi për arritjet në botën e futbollit.

Futbollistja që luan për klubin e Linkopings FC dhe mbron ngjyrat e shtetit suedez, ka pohuar se kjo është ndër rastet e para që i bëhet një nderim i tillë një femre që merret me sport.

“ËOË. Jam jashtëzakonisht shumë krenare të jem ndër femrat e para futbolliste që nderohet me një statujë në Suedi”, shkroi fillimisht shqiptarja. Me iniciativë të ‘Football Forevher’, e nisur nga Coca-Cola dhe nga Federata Suedeze e Futbollit, ne dëshirojmë të theksojmë rëndësinë e dukshmërisë në rritje për lojtare femra. Bashkë mund të krijojmë barazi gjinore në futbollin suedez. Bashkë shkruajmë historinë”, ka shkruar futbollistja shqiptare në llogarinë personale në Facebook.

Majlinda Kelmendi, Rita Ora, Dua Lipa, Era Istrefi, janë vetëm disa nga emrat e vajzave shqiptare që po e pushtojnë botën .

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.