Dy plumba qe godasin njeri-tjetrin në betejën e famshme e Çanakkalesë, e njohur ndryshe në literaturën anglez edhe si “The Gallipoli Campaign”. Viti 1915!!

Perandoria Britanike bashkë me Francën u përpoqën ta pushtojnë Kostandinopojën (Stambollin e sotëm), kryeqytetin e Perandorisë osmane në atë kohë.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress
Një betejë e jashtëzakonshme u zhvillua ndërmjet forcave aleate të udhëhequra nga Britania dhe Franca nga njëra anë, dhe Perandorisë Osmane nga ana tjetër.
Kjo betejë ishte nga fitoret më të mëdha të Perandorisë Osmane gjatë luftës, e që i dha një dimension tjetër të gjithë shekullit XX.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress


Lexo po ashtu:  “Ai që e bën veten krimb, nuk mund të ankohet pastaj kur të tjerët shkelin mbi të me këpucë”.
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!