Dy plumba qe godasin njeri-tjetrin në betejën e famshme e Çanakkalesë, e njohur ndryshe në literaturën anglez edhe si “The Gallipoli Campaign”. Viti 1915!!

Perandoria Britanike bashkë me Francën u përpoqën ta pushtojnë Kostandinopojën (Stambollin e sotëm), kryeqytetin e Perandorisë osmane në atë kohë.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress
Një betejë e jashtëzakonshme u zhvillua ndërmjet forcave aleate të udhëhequra nga Britania dhe Franca nga njëra anë, dhe Perandorisë Osmane nga ana tjetër.
Kjo betejë ishte nga fitoret më të mëdha të Perandorisë Osmane gjatë luftës, e që i dha një dimension tjetër të gjithë shekullit XX.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress


Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.