Kina ka nënshkruar një marrëveshje për të siguruar që vaksinat e ardhshme të Covid-19 të shpërndahen në vendet në zhvillim, ekonomia më e madhe që ende nuk është bashkuar me ofertën e drejtuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për të kontrolluar pandeminë.

Premtimi i COVAX për të shpërndarë vaksina në vendet e varfra sapo ato të zhvillohen synon të heqë frikën se vendet e pasura do të kufizojnë shpërndarjen e ilaçeve që ndryshojnë lojërat e bëra nga kompanitë e tyre farmaceutike.

Marrëveshja i jep Kinës, vendit ku u shfaq virusi, një rol të rëndësishëm në përpjekjen globale për të ndarë vaksinat me vendet më pak të zhvilluara.

Ju pëlqen!

Kina u bashkua me COVAX për të “nderuar angazhimin e saj për t’i kthyer vaksinat Covid-19 në një të mirë publike globale”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Hua Chunying të premten për marrëveshjen e 8 tetorit.

Ajo nuk dha detaje se sa para do të angazhohej Kina për marrëveshjen, e cila ka një qëllim mbledhje fondesh prej 2 miliardë dollarësh dhe synon t’u sigurojë 92 vendeve me të ardhura të ulëta dhe të mesme një vaksinë të ardhshme.

Vaksinat kineze “do t’u sigurohen vendeve në zhvillim si një përparësi”, tha Hua, duke shtuar Pekinin shpreson se “vendet më të afta do të bashkohen dhe mbështesin COVAX”. Rivali i superfuqishëm, SHBA-të nuk e kanë nënshkruar marrëveshjen.

Kina po garon për të gjetur një vaksinë, me Pekinin duke bërë parashikime të guximshme në përhapjen e tij para fundit të vitit. Qindra mijëra ushtarë kinezë, personeli i urgjencës dhe punëtorët jashtë shtetit tashmë janë injektuar me vaksina – edhe pse pretendentët kryesorë ende nuk kanë përfunduar provat klinike.

Pekini po përballet me një stuhi kritikash të huaja për trajtimin e hershëm të pandemisë dhe është përpjekur të rindërtojë perceptimet e rolit të tij në Covid-19, i cili u shfaq në qytetin qendror kinez të Wuhan.

Kina ka parakaluar në suksesin e saj në kontrollimin e pandemisë brenda kufijve të saj.

Dhjetëra miliona njerëz u kthyen në punë të Premten pas një pushimi të gjatë në “Javën e Artë” të parë si një provë e besimit të konsumatorit, duke prerë një kontrast të fortë me shumë kombe perëndimore të prekura nga bllokimet e tanishme dhe kufizimet e udhëtimit. (AFP)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!