Shkrimtari, publicist dhe kreu i institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa, publikoi letrën e vëllezërve që kërkuan dënimin me vdekje për babanë e tyre, gjatë periudhës së komunizmit.

Postimi i plotë i Agron Tufës:

”TË PROPOZOSH DËNIM ME VDEKJE PËR BABËN TËND

Ju pëlqen!

Lexojeni letrën e mëposhtme se si i detyronte ish Sigurimi i shtetit bijtë, për të dënuar me vdekje baballarët e tyre.
Arsyeja është se të atit (mesues që nga koha e mbretnisë)i kanë gjetur një armë pa leje dhe disa revista e gazeta të “paraçlirimit”. Janë dy tekste letrash nga dy vellezer. Te parin e jap te plote, te dytin vetem fundin, se ne thelb ngjajne shume në permbajtje…”

Lexo po ashtu:  5 mijë trakte kundër regjimit komunist, si u zbulua grupi i shqiptarëve dhe francezi që qëndronte “pas perdes”
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!