Mjekët kanë paralajmëruar që njerëzit që pinë duhan kanë një shans më të madh të komplikacioneve nëse kontraktojnë Covid-19. Të dy Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve dhe Organizata Botërore e Shëndetit kanë deklaruar se duhanpirësit, së bashku me ata me diabet, sëmundje të zemrës ose sëmundje kronike të mushkërive, janë në rrezik më të madh për të zhvilluar komplikime të rënda për shkak të virusit.

Por duhanpirësit nuk duket se po e lënë zakonin gjatë pandemisë, pavarësisht nga rreziqet e rritura për shëndetin. Në fakt, shitjet e cigareve tradicionale në të vërtetë janë rritur me 1.1% deri më 22 Mars, sipas bankës së investimeve Piper Sandler.

Shkarkimet e aplikacioneve të ndërprerjes së duhanit të njohura nuk kanë parë një rritje të konsiderueshme në SHBA dhe Britani në muajin Mars, sipas të dhënave nga firma analitike e aplikacioneve Sensor Toëer. Në disa raste, ato madje kanë rënë.

Ju pëlqen!

Megjithë rreziqet e dukshme, duket se koha e ankthit të lartë dhe stresi nuk janë momenti ideal për të lënë duhanin. “Duhanpirësit janë të vetëdijshëm për rreziqet që lidhen me produktet e duhanit, megjithatë vazhdojnë të pinë duhan gjithsesi,” shkruajnë analistët e Jeffries në një shënim hulumtues. “Nëse duhanpirësit janë të gatshëm të rrisin shanset e tyre për kancer dhe rreziqe të ndryshme serioze shëndetësore me cigare, ne mendojmë se ata ka gjasa të jenë pak të trembur nga Covid.” (Quartz)

Lexo po ashtu:  Efektet çudibërëse të hudhrës
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!